Mobil Dünya Kongresi 2019 – Benim Gözümden

Ana sayfa » Mobil Dünya Kongresi 2019 – Benim Gözümden
Mobil Dünya Kongresi 2019 – Benim Gözümden

Mobil Dünya Kongresi hakkında yazmamak olmaz eğer arşivcilik yapacaksak… Son günlerde eskimeye yüz tutmuş içeriklerimi, bulmakta güçlük çekmeyeyim diye blog sayfamda ve Medium ’da paylaşmaya gayret ediyorum. E tabi teknolojiyi üretmekten çok tüketen bir ülkede teknoloji editörlüğü yapan biri için Mobil Dünya Kongresi, milyon farklı ülkeden meslektaşlarınızla eşit şartlarda rekabet edebileceğiniz nadir platformlardan biri. Peki benim perspektifimden MWC 2019 nasıl geçmiş? BThaber’in 1213. sayısında ”Her zaman her yerde ”akıllı bağlantı” manşetiyle hazırladığım MWC ’19 dosyasında yer alan bazı içerikler, buyursunlar:


Mobil Dünya Kongresi

Mobil Dünya Kongresi 2019 ‘da gündem 5G oldu!

Mobil Dünya Kongresi bu sene de onbinlerce katılımcıyı Barcelona’da topladı. Mobil Dünya Kongresi’nin bu yılki gündemi ise 5G oldu. Gündem 5G olunca fuara damgasını vuran firma da Huawei oldu. 200’den fazla ülkeden 107 bin katılımcı ağırlayan dev fuarda 30’un üzerinde Türk şirketi çözümlerini ve yeni ürünlerini katılımcılara sundu. 5G ve akıllı bağlantı kavramlarının ana temayı oluşturduğu etkinliğe Türk devlet erkanı da katıldı. 5G ana başlığı altında mobil cihazlardan çözümlere, bulut tabanlı çözümlerden yapay zekaya, artırılmış gerçeklikten nesnelerin internetine çok sayıda farklı teknolojinin örnekleriyle sahneye taşındığı etkinliğe telekom ve altyapı devleri damga vurdu.


Mobil Dünya Kongresi Bakan Turhan

Huawei ve Türk Telekom iyi niyet sözleşmesi için aynı masada

Türk Telekom, Huawei ile 5G teknolojileri alanındaki iş birliğini 26 Şubat’ta Mobil Dünya Kongre’sinde imzaladığı İyi Niyet Sözleşmesi (MoU) TurkTech1.0 ile ileri bir boyuta taşıdı. Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, “Türkiye’nin kalkınmasına daha büyük katkılar sağlamak adına bilişim teknolojilerinin kullanıldığı kentleşme, ulaşım, sağlık, eğitim, tarım, enerji ve eğlence gibi alan ve endüstrilerde 5G ve ötesi teknolojilerin sunduğu inovasyona ihtiyacımız var. İşte bu yüzden Türk Telekom olarak Huawei ile imzaladığımız iyi niyet sözleşmesi sayesinde 5G uygulama alanlarını geliştirip, test ederek şebekelerimizde uygulamayı hedefliyoruz” dedi.


Netaş Bakan Turhan

Bakan Turhan Türk firmlarını ziyaret etti

Ulaştırma ve Altyapı bakanı Mehmet Cahit Turhan, Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, dijital ihracat vizyonu ile Barselona’ya gelen Türk şirketlerini yalnız bırakmadı. İstanbul Ticaret Odası üyesi şirketlerin yanı sıra Turkcell, Türk Telekom, General Mobile, Vestel gibi yerli teknoloji devlerinin de stantlarını ziyaret eden Bakan Turhan, daha sonra Netaş standını ziyaret etti. Netaş CEO’su Cemil Müjdat Altay ile görüşen Bakan Turhan’a görüşme sonrası bir plaket de takdim edildi.


Mate X Release

Reddedilen Huawei’den Mobil Dünya Kongresi’nde gövde gösterisi

Yıllar evvel GSMA tarafından başvurusu reddedilen Huawei Mobil Dünya Kongresi’nde gövde gösterisi yaptı. İki ayrı salonda konuşlanan şirket, bir yandan son kullanıcı odaklı mobil ürünlerini tanıtırken diğer yandan kurumsal çözümlerini katılımcılarla paylaştı. Akıllı şehircilikten çipsetlere, bulut tabanlı oyunculuktan mobil 5G yaklaşımlarına kadar geniş bir çözüm yelpazesine sahip Huawei’nin en dikkat çeken ürünü ise 5G destekli yeni katlanabilir ekrana sahip Mate X isimli akıllı telefonu oldu.

Huawei Mate X 5G’de neler sunacak?

Huawei Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı yeni 5G çözümlerini ilk katlanabilir 5G uyumlu akıllı telefonu Mate X ile taçlandırdı ve Mobil Dünya Kongresi’nde gündem belirleyen şirketlerden biri oldu. Güçlü özellikleri, katlanabilir ekranı, ekrana rağmen sunduğu pil ömrü ve tabi tasarımı ile fazlasıyla iddialı olan Mate X’in 5G’ye geçişte de öncü bir model olması önemli telefonu farklı kılan önemli faktörlerden biri. Peki Mate X ve bu kapsamda Huawei, 5G ile kullanıcıların hayatına nasıl dokunacak? Huawei’nin 5G yaklaşımını neler oluşturuyor? Bu soruların yanıtını Huawei Türkiye Pazarlama Direktörü Şamil Nevruz’dan aldık:


Netaş için gündem ”Akıllı Yaşam İçin Teknoloji” oldu

Netaş, dijital dönüşüm, inovasyon, Ar-Ge, telekomünikasyon çözümleri ve profesyonel hizmetler başlıklarıyla ziyaretçilerine ürün ve servislerini anlattı. Bununla birlikte Netaş, bulut bilişim, nesnelerin interneti, büyük veri ve siber güvenlik teknolojileri temelinde enerji, ulaşım, eğitim, sağlık, e- devlet ve eğlence gibi alanlarda yenilikçi çözümlerini paylaştı.

General Mobile mobil platformda yapay zekayı önemsiyor

Türkiye’nin mobil ihracat başlığındaki önemli oyuncularından biri olan General Mobile, Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleştirdiği lansmanı ile GM 9 Plus modelini portföyüne kattı. Google işbirliğinden güç alan akıllı telefon Android Pie sürümünde çalışıyor ve sahip olduğu Google Asistan ile birlikte kullanıcıların hayatına kolaylık sunmayı hedefliyor. Telefon öne çıkarılan bir diğer özelliği ise 12 + 5 MP’lik çift kamerası oldu.


Mobile World Congress 2019

Asyalılar mobilde agresif

Huawei, ZTE, MediaTek, Xiaomi, Oppo, Samsung… Bu firmaların son yıllardaki ivmesinin vesikası Mobil Dünya Kongresi oldu.5G uyumluluğu, nesnelerin interneti, yapay zeka çözümleri, katlanabilir ekran teknolojileri, yüksek performanslı mobil işlemciler, kamera geliştirmeleri ve tabi akıllı telefon ana başlığı Asyalı firmalarının hegemonyasında oldu.


Mobile World Congress VMware

Mobil Dünya Kongresi ‘nde VMware, bulut altyapısının kapsamını genişlettiğini duyurdu

VMware, ağını güçlendirmek, operasyonel çeviklik ve geniş ölçekli maliyet etkinliği kazanmak için VMware’in bulut altyapısının kapsamını genişlettiğini duyurdu. VMware, telco bulut altyapısı hizmetlerinde Vodafone’un bir numaralı stratejik ortağı olarak kabul ediliyor. VMware çözümleri Vodafone’un dünya çapında faaliyet gösterdiği pazarlarda kullanılıyor. Bu çözümler, 15 ülkede 50’den fazla bölgede, 300’ü aşkın çekirdek ağ işlevinde her geçen gün daha da yoğunlaşan abone trafiğini yönetiyor.

Tüm dünyada hem mobil hem de sabit ağlarda faaliyet gösteren Vodafone, yazılım tanımlı bulut altyapısı ile operasyonlarında istikrar sağlıyor. Bu yazılım tanımlı yaklaşım, hizmetlerin kurulumu ve yönetimi için maliyetleri optimize ediyor ve çevikliği artırıyor. Yaklaşmakta olan 5G ile, Vodafone, geniş kapsamlı ve yüksek maliyetli yeni platformlar oluşturma işlemine gerek kalmadan, 5G’ye hazırlığı sağlarken mevcut 4G servislerinin kurulumunu hızlandıracak bir bulut altyapısı inşa etmeye odaklanıyor.

Mobil Dünya Kongresi

GSMA ‘Bakanlar Programı’nda ‘Sayısal Vatandaşlık’ temasına odaklanıldı

Ülkemiz, GSMA tarafından 25-28 Şubat tarihinde Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan riyasetinde, Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve BTK kurul üyeleri ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinin de yer aldığı üst düzey bir heyetle temsil edildi.

GSMA 2019 Mobil Dünya Kongresi kapsamında; 25-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen Bakanlar Programı; (Ministerial Programme) telekomünikasyon, finans ve sağlık gibi sektörlerden ilgili bakanlıklar ile telekomünikasyon düzenleyici otoriteleri, uluslararası örgütler ve hükümetler arası kuruluşlardan üst düzey temsilcileri ve mobil sektörün profesyonellerini buluşturdu. Bakanlar Programı’nda bu yıl; ‘Sayısal Vatandaşlık’ temasına odaklanıldı. ‘Sayısal Vatandaşlık ve Politikaların Modernizasyonu’ ve ‘Sayısal Vatandaşlara Yönelik Yenilikler’ gibi başlıklar altında düzenlenen oturumlarda; yeni teknolojiler, bu teknolojilerin sunduğu fırsatlar ve yarattığı tehditler ile sayısal liderlik gibi konular ele alındı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.