Netflix desteklerine nasıl başvurulur?

Ana sayfa » Netflix desteklerine nasıl başvurulur?

Netflix, İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası, COVID-19 pandemisinden olumsuz etkilenen sinema televizyon sektörü çalışanları için önemli bir işbirliğine adım attı. Netflix’in 4 milyon TL’lik katkısıyla oluşturulan desteğin yönetimini ve dağıtımını İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üstlenecek. 

‘COVID-19 Sinema ve Televizyon Sektörü Desteği’ne serbest çalışanlar da dahil olmak üzere Türkiye çapında prodüksiyonların durmasından olumsuz etkilenen kamera arkası çalışanları başvurabilecek. Bu kapsamda kamera, reji, prodüksiyon, ışık, ses, sanat yönetimi, makyaj, kostüm tasarımı ve ulaşım gibi farklı birimlerde asistanlık, koordinatörlük, operatörlük ve teknisyenlik gibi çeşitli görevler üstlenen sayısız çalışan yer alıyor. Sektör çalışanlarına verdikleri hizmetlerden ötürü sunulan bu destek kapsamında bir defaya mahsus olarak dağıtılacak kişi başı tutar ise 2500 TL olarak belirlendi.

Netflix desteklerinden kimler yararlanabilecek?

Başvuru koşulları ve hak sahibi olma kriterleri hakkında detaylı bilgi içeren rehbere bu linke tıklayarak veya sinematvsendikasi.org/covid-19/basvuru-rehberi/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başvuru süreci ise 27 Mayıs 2020 tarihinde, online başvuru formunun sendika sitesinden yayınlanmasının ardından başlayarak 14 gün boyunca devam edecek. İKSV ve Sendika üyelerinden oluşacak değerlendirme kurulu, başvuruların başlamasını izleyen 3 haftalık süreç içerisinde başvuruları inceleyerek desteğe hak kazananları belirleyecek. 

Netflix desteği başvuru koşulları

Aşağıdaki şartları yerine getiren başvurular değerlendirmeye alınacak:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Türkiye’de çalışma izni sahibi olmak.
 • Sinema, dizi, reklam, TV programcılığı, klip, belgesel vb. Yapımlarda, kamera arkası işçisi olarak çalışıyor olmak.
 • Halihazırda sigortalı bir işte çalışmıyor olmak.
 • İşsizlik Maaşı veya Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanmıyor olmak.
 • Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmuş ve doğru beyanda bulunmuş olmak.
 • Aynı aileden birden fazla kişi destek için başvurursa, ikinci başvuru istisna şartlarını sağlamıyorsa değerlendirmeye alınmayacak.

Başvuru Formu

Başvuru yapmak isteyen kişilerin, Sinema TV Sendikası internet sitesinin ana sayfasında bulunan başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmaları gerekir.

Ön hazırlık yapmak için başvuru formunun .pdf formatını bilgisayarınıza indirebilir ve başka bir dosya oluşturarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Böylece daha sonra başvuru formuna ilgili alanları kopyalayıp yapıştırarak ilerlemeniz daha kolay olacaktır.

Başvuru formu 4 ana kısımdan oluşmaktadır:

 • Kişisel ve iletişim bilgileriniz
 • Maddi durumunuz ile ilgili bilgiler
 • Sektörel Bilgiler ve deneyimleriniz
 • Referanslar ve diğer detaylar

Başvuru formunu gönderirken;

 • Beyan ettiğiniz bilgilerin doğru olduğunu kabul etmiş olursunuz.Verdiğiniz bilgilerde bir yanlışlık sağlanırsa başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • İlgili bilgilerin değerlendirme aşamasında kullanılabilmesi için 3. Kişilerle paylaşılacağını kabul etmeniz gerekmektedir.
 • Dilerseniz başvurunuzu güçlendireceğiniz düşündüğünüz bilgi, belge, vb. İçeren bilgileri formdaki ilgili bölüme ekleyebilirsiniz.

Değerlendirme Kriterleri ve Süreci

Başvuru formunu doldurduktan sonra vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, teknik değerlendirme ve ön değerlendirme Sinema TV Sendikası ön seçici ekibi tarafından yapılacak.

Son olarak, ön değerlendirme sürecinde uygun görülen adaylar İKSV ve Sinema TV Sendikası’nın ortak olarak oluşturduğu ‘’Seçici Kurul’’ tarafından incelenip nihai liste açıklanacak.

Destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerinin formda belirttikleri e-mail adreslerine bir bilgilendirme maili gönderilecek.Fazla başvuru olması durumunda, başvuru sahiplerinin değerlendirme kriterlerine uygunluğunun yanı sıra başvuru sırası da göz önünde bulundurulacak.

Netflix destekleri ne zaman açıklanacak?

Başvurularının kabulu ve ön değerlendirme için 27 Mayıs-10 Haziran tarihleri belirlendi. Uygun bulunan başvuruların değerlendirilmesi ise 11-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. 19 Haziran günü ise kabul edilen başvurular resmen açıklanacak.