Operatörler için parola: İstikrar

Ana sayfa » Operatörler için parola: İstikrar
Operatörler için parola: İstikrar

Operatörler geçtiğimiz ayın sonunda (Temmuz 2019) bir bir finansal çeyrek ve yarıyıl raporlarını yayınladılar. Her üç oyuncu da düzenledikleri basın toplantıları, yayınladıkları bültenler ve hatta verdikleri röportajlarda güzel mesajlar ve agresif rakamlar paylaştılar. Ben de tarafıma ulaşan bültenleri şöyle bir derleyeyim ve üç büyük şirket için 2019’un ilk yarısı nasıl geçmiş, kim hangi alanda ne sonuç elde etmiş paylaşayım dedim:

Not: Sonuçlar Turkcell ve Türk Telekom için 2019’un ilk yarısını el alıyor. Vodafone’un finansal yılı Nisan’da başladığından Vodafone Türkiye için değerlendirme Nisan-Haziran 2019 dönemindeki ilk çeyreği kapsıyor.

Operatörler 2019’un ilk yarısını nasıl geçirdi?

Operatörler

Turkcell, 2019’un ilk yarısını güçlü operasyonel ve finansal sonuçlarla noktaladığını açıkladı. Turkcell’in yılın ilk yarısında elde ettiği gelir toplamı 11 milyar 866 milyon TL’ye, net karı ise 1 milyar 690 milyon TL’ye ulaşarak tarihinin en yüksek seviyelerine çıktı. Bu sonuç aynı zamanda rakip şirketler için de bir gövde gösterisi hüviyetinde oldu. Elde edilen bu sonuçların da etkisiyle şirketin 2019 yılı için açıklanan FAVÖK marjı hedefi ise yüzde 39 – 41 olarak yukarı yönlü revize edildi.

Bununla birlikte Turkcell, yılın ikinci 3 aylık döneminde faturalı, fiber ve dijital servislerde abone sayısını artırdığını açıkladı. Faturalı mobil müşteri sayısı yılın 2’nci çeyreğinde 215 bin artarken, fiber müşteri sayısı 15 bin artışla 1,4 milyona ulaştı. 

Turkcell’den genişbant çözümlerinde büyüme

Turkcell’in sunduğu kablosuz genişbant erişim ürünü  Superbox hizmetini tercih eden abone sayısı 2’nci çeyrekte yüzde 130’dan fazla artışla 130 bini buldu. Hem özel sektörün hem de kamu kuruluşlarının dijital dönüşüm ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan Turkcell Dijital İş Servisleri yılın ilk yarısında güçlü büyüme kaydetti. Dijital İş Servisleri geliri ilk 6 ayda geçen yıla göre yüzde 62 artışla 693 milyon TL’ye ulaştı.

Dijital operatör olma hedefi ile faaliyetlerine devam eden Turkcell’in sunduğu mobil uygulama hizmetlerine de ilgil artış gösteriyor. İndirilme sayısı 180 milyonu aşan Turkcell’in dijital uygulamalarından biri olan BiP’te günde ortalama gönderilen mesaj sayısı son bir yılda dört kat artarak 300 milyonu buldu. Dijital müzik platformu fizy’nin aktif kullanıcı sayısı ise 3,7 milyona ulaştı.

Türk Telekom ’dan 745 milyon TL net kâr

Türk Telekom, 2019 yılının ilk altı ayına ait finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom’un, 2018’de yakaladığı güçlü büyüme performansını 2019’un ilk yarısında da sürdürdüğü görülürken, 2008’deki halka arzdan bu yana son 11 yılın en iyi ilk yarı büyüme ve FAVÖK değerlerine ulaşıldı. 2019’un ilk altı ayında yüksek faaliyet kârlılığı ile öne çıkan Türk Telekom, toplam abone sayısını da yılın ilk yarısında oldukça güçlü bir şekilde net 1 milyon 57 bin artışla 47 milyona yükseltti. 

Türk Telekom’un yatırım harcamaları da 2019’un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 1,6 milyar TL’ye yükseldi. Türk Telekom’un toplam internet abone sayısı 213 bin artış ile 11,1 milyonu aşarken mobil abone sayısı ise ilk altı ayda 851 bin artışla 22,4 milyona yükseldi. LTE kullanıcılarının toplam mobil aboneler içindeki payı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41’den yüzde 50’ye yükseldi.

Vodafone Türkiye de Nisan-Haziran 2019 Birinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Nisan 2019 – Mart 2020 mali yılının ilk çeyrek sonuçlarına göre, Vodafone Türkiye servis gelirlerinde çift haneli büyüme devam etti. Servis gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %17,2 artarak 2,9 milyar TL’ye yaklaştı. Konuya ilişkin net kar açıklaması yapılmazken aynı dönemde mobil servis gelirlerin %17 artış gösterdiği paylaşıldı.

Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 389 bin net artış ile 23,7 milyonu aştı. M2M (Makineler arası iletişim) dahil toplam mobil abone sayısı ise 25,5 milyona ulaştı. Şirket faturalı abone sayısını yaklaşık 1,4 milyon artış ile 13,8 milyona çıkardı.

Vodafone’un 4.5G abone sayısı da birinci çeyrek sonu itibariyle 15,6 milyon olarak gerçekleşti. Vodafone Türkiye böylece 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip hizmet sağlayıcısı olma ünvanını sürdürdü.

Vodafone Türkiye’nin sabit genişbant abone sayısı son 12 aylık dönemde 182 bin yükselişle 919 bine ulaştı. Sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre %20,8 arttı.

Vodafone Türkiye müşterilerine uçtan uca ve radikal şekilde sadeleştirilmiş bir dijital deneyim yaşatmak için çalışmalarını hız kesmeden sürdürdü. Müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını tek platformdan rahatça karşılayabilmesi için geliştirdiği “Vodafone Yanımda” uygulaması gibi dijital kanallarını kullanan aylık aktif dijital müşteri sayısı 10,5 milyonu aştı. Vodafone Yanımda’nın aylık ziyaret trafiği ise 200 milyonun üzerine çıktı.

Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı, 2019-20 mali yılı ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %39,1 artış ile 351,7 petabyte’a ulaştı. Vodafone Business da istikrarlı büyümesini sürdürdü. Vodafone Türkiye kurumsal servis gelirlerini 2019-20 mali yılında bir önceki yıla göre %14,2 artırdı. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.