Zyxel Başkanı Gordon Yang – Röportajlarım: 3 Temmuz 2017

Ana sayfa » Zyxel Başkanı Gordon Yang – Röportajlarım: 3 Temmuz 2017
Zyxel Başkanı Gordon Yang  – Röportajlarım: 3 Temmuz 2017

Bundan tam 2 yıl kadar evvel Zyxel Başkanı Gordon Yang, Türkiye’yi ziyaret etmişti. O dönem Zyxel’in kurumsal kimliğini yeniden tanımladığı, Ar-Ge’ye daha çok önem verdiği ve bu bağlamda da Tayvan’da önemli yatırımlar yaptığı bir dönemdi.

Ben de bu kabuk değişimini Zyxel Türkiye’nin Şişli’deki ofisinde, Gordon’un bizzat kendisinden dinleme imkanı bulmuştum. BThaber’in 1128. sayısında yayınlanan o röportaj paylaşmak istedim:


Pazardaki değişime kapsamlı uyum


Zyxel Başkanı Gordon Yang
Gordon Yang – Zyxel Başkanı

Zyxel; yeni mottosu olan ‘Ağ Dünyasındaki İş Ortağınız’ (Zyxel-Your Networking Ally) sloganı ile rekabet gücüne ve müşterileriyle olan bağlarına vurgu yapıyor.  

Teknoloji alanında değişim sürekli ve kurumlar için de takibi bir zorunluluk. Özellikle ağ teknolojileri alanında “bağlanabilirlik” kavramı değişimin zorunlulukları arasında yer alırken Zyxel, güncellenen yüzü ve iş modeli ile pazara yeni bir bakış açısı getiriyor. Bu noktada Zyxel’de nelerin değiştiğini ve yarın Zyxel’in hayatımıza katacaklarını Zyxel Başkanı Gordon Yang ile konuştuk:

Zyxel’in yeni kimliği ve yeni şirket yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

1989 yılında kurulan Zyxel, inovasyon ve müşteri merkezli çalışma sistemini benimseyerek kendi teknolojilerini üreten, yaklaşık 30 yıldır insanları ve kurumları internete bağlayan ağ teknolojileri alanında dünya liderlerinden biri. Müşterilerimizin potansiyelini ortaya çıkartarak hedeflerine ulaşmalarını sağlayacakları iş ortakları olarak her zaman onların yanlarında olmayı taahhüt ediyoruz. Farklı bir pazar segmentinde faaliyet gösteriyoruz. Bu nedenle kurumsal kimliği yeniden şekillendirmemiz ve doğru pazar segmentini adreslememiz en önemli gerekliliklerdendi. Pazardaki değişime paralel olarak kurumsal yapımızı değiştirdik, iş modelimizi de yeniden organize ettik. İnanıyoruz ki pazar, bu değişimden olumlu yönde etkilendi. Müşterilerimize bu yolla daha iyi hizmet veriyoruz.  

Bu yapılanmanı Türkiye pazarındaki etkileri nasıl olacak?

Zyxel Türkiye de yeni bir yapılanma sürecine girdi ve yapımız daha dinamik hale geldi. Zyxel Türkiye’yi Avrupa organizasyona dahil ederek, Avrupa pazarındaki başarımızı daha da pekiştirmiş olduk. Yeni mottomuz olan Ağ Dünyasındaki İş Ortağınız (Zyxel-Your Networking Ally) sloganı ile rekabet gücüne ve müşterileriyle olan yakın ilişkimize vurgu yapıyoruz. Türkiye’de farklı bir pazar segmentinde güçlü bir oyuncuyuz. Bir tarafta operatörler var ve biz burada belli bir pazar payına sahibiz. Bir diğer başlık olan ticari pazarda KOBİ segmentinde ise önemli bir boşluk olduğunu düşünüyoruz. Orayı adresleyen güçlü ürünlerimiz var. 

Yeni kurumsal kimlik yapımız; sadece nasıl göründüğümüz ile alakalı değil. İş yapış modelimizde de bazı değişiklikler var.  Bu noktada iş ağı yapısını önemsiyor, satış temsilcileri – iş ortaklarımız ile birlikte yürümenin önemine inanıyoruz. Bu yeni model, bizim yeni kurumsal yapılanmamız ile daha da öne çıkacak bir başlık. Aslında yapmak istediğimiz; iş ortaklarımızın yanında olmak kadar, müşterilerimizle de bağları güçlendirmek. Böylece pazarda bu alandaki payımızı artırmamız mümkün olabilir. 

2017 yılı hedefleriniz neler? 

2017, Türkiye’deki ofisimizde 10’uncu yılımız olacak. Yıllardır büyüme grafiğimizi 2017 yılında da sürdürmeye kararlıyız. 2017 yılında yeni yapılanmamız ile Zyxel Türkiye, mevcut Zyxel Avrupa bölgesel yönetimi altında faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. Bunun için de yine kurumsal ve bireysel alanda başarılı ürünler geliştirip en son yenilikler çerçevesinde, çözüm ortaklarımız Zypartnerlar ile özellikle turizm ve eğitim alanındaki projelerimizi artırarak büyümeyi hedefliyoruz. Pazarda önceliğimiz; finansal hedeflere ulaşmak değil, odağımız yetkin, konusunda uzman bir ekip inşasını sağlamak. Genişleyen insan kaynağımızı daha da genişletmek, iş hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek ve pazara katkı sağlamayı hedefliyoruz. 

Ar-Ge çalışmaları ve inovasyon planlarınız hakkında bilgi verir misiniz? 

Odağımızda yeni nesil güvenlik sistemleri ve BYOD üzerine yeni teknolojiler geliştirmek gibi konular var. Günümüzde birçok farklı IP, bunların yönetimi, aralarındaki bağlantıları nasıl sağladığı gibi başlıklarla işler daha karmaşık hale geldi. Bu yapıyı kolay yönetilebilir ve kullanılabilir hale getirebilmeniz gerekiyor. Bugün geliştirdiğiniz cihazlar çok daha akıllı. Bu da verimlilik avantajın beraberinde getiriyor.  

Birçok başlığı bulutta konumlandırdık. Bulut sayesinde istediğiniz yerden tüm altyapınızı yönetme avantajına sahipsiniz. Eskiden şirkette 10 bilgisayar ile 10 bağlantı noktasına sahiptiniz. Ama geldiğimiz noktada 10 kişi için muhtemelen 50 bağlantı noktanız var. Bunları doğru biçimde yönetmek çok önemli bir konu haline geldi. Bağlantı gücünü sunarken, güvenliği de yönetebilmek, bağlantı güvenliğini garanti edebilmek gerek. Tüm bunlar eskiden yönetim şemsiyesi altındaydı. Bugün ise her biri birbirinden farklı alanlar. Teknoloji geliştirme çalışmalarımızın da merkezinde bu yeni iş modeli ve anlayış bulunuyor.  


BThaber Ferit Çelik Röportajları
BThaber Sayılarına Erişmek İçin Görsele Tıklamanız Kafi

Network teknolojilerinde yeni eğilimler neler olacak? 

Geleceğin ağ teknolojileri için öncelikle internete erişimde VDSL veya Fiber dediğimiz geniş bant artık herkesin ihtiyacı. İç ağda AC dediğimiz 5Ghz WiFi kablosuz iletişim gerekli. Özellikle 2,4 bandındaki sınırlı kanal nedeniyle komşu WiFi cihazlar arasında enterferans kirliliği bulunmakta. Bu bağlamda kurumlar işlerini daha verimli hale getirmek istiyor. Bireyler de çok ciddi içerik üretiyor, oluşturdukları içeriği paylaşıyor veya televizyona, depolama cihazlarına aktarıyor.  Eski teknolojiyle bu aktarım saatler sürebiliyor. Kullanıcılar artık daha seri oyun oynamak ve tecrübeleri canlı yayında sosyal medyadan paylaşmak istiyorlar. Bu işlemleri için güçlü bir modem router, AC teknolojisi ve VDSL/fiber internete ihtiyaçları var. Mobil tarafta ise 4.5G ile hayatımıza giren hızlara alıştık. Böylelikle hem bireysel kullanıcılar hem kurumsal kullanıcı alanlarında ağ teknolojilerinin mobil ve sabitin birleştiği bir yapı olacağını öngörüyoruz. 

Bu eğilimlerde kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Kendimizi ‘hayatınızı değiştirecek / kolaylaştıracak yeni teknolojiler geliştiren bir şirket’ olarak konumlandırıyoruz. Bu hedefle hareket ederken, elimizde doğru çözümleri bulundurduğumuzu bilmek bizim için çok büyük anlam ifade ediyor. Kurumsal ve son kullanıcı tarafında ürün portföyünü zenginleştiren ve ihtiyaçları adresleyen bir ağ teknolojileri şirketiyiz. Rakiplerimize kıyasla farklı, yeni nesil ve entegre çözümler sunuyor, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik en üst seviyede teknolojik ürünler gelişiyoruz. 

Zyxel Başkanı Gordon Yang : Amacımız IoT alanında öncü bir oyuncu olmak.

IoT trendi sizi nasıl etkileyecek? 

IoT; iki önemli içeriğe sahip. Bunlarda biri bağlantı gücü, diğeri ise uygulamalar. IoT başlığında yetkinliğimizi sunmak ve bunu yaparken, görünmeyen bir biçimde uygulamak öncelik hedeflerimiz arasında. Bu amaçla farklı IoT şirketleri ile çalışıyor ve bağlantı gücümüzü onların uygulamalarında gömülü hale getirmek üzerine çalışıyoruz. Sürekli mobil hale gelen ve sahadan yönetilmeye başlanan işlerde özellikle hızlı, stabil ve güvenli cihazlar ön plana çıkıyor. Bu alanda faaliyet gösteren bir firma olarak, çözümlerimizi en iyi şartlarda müşterilere sunarak IoT alanında öncü bir oyuncu olmayı amaçlıyoruz.

Tayvan’da Ar-Ge çalışmalarınızın odağında neler var?

Ar-Ge çalışmalarına oldukça önem veriyoruz. Gelirimizin yüzde 10’u Ar-Ge için ayrılıyor ve dünya genelinde Ar-Ge çalışanı sayımız 600 kişi. Şu anda odağımızda yeni nesil güvenlik sistemleri var. İhtiyaçlar doğrultusunda yeni teknolojileri entegre ederek, ürün portföyümüze yeni ürünler katmak için çalışmalar yapıyoruz. Odağımızda akıllı cihazlar yer alıyor. Özellikle bulut çözümü dediğimiz teknoloji; evde veya işyerinde kullanabildiğimiz, her yerden erişimin, yönetimin ve güvenliğin sağlandığı bir kanal. Nebula ismini verdiğimiz, bulut tabanlı teknoloji platformumuz, bu konudaki önceliğimiz. Nebula, üç farklı türde akıllı Wi-Fi sistemi barındırıyor. Smart Wi-Fi; bünyesinde yapay zekayı da barındıran bir ürün. Yeni çözümümüz sayesinde en yüksek sinyal gücü ile anında iletişim ve kesintisiz bağlantı vaat ediyoruz. Bu platformun üzerinde iki yıldır 50’yi aşkın kişi çalışıyor. Bu alandaki yeni ürünleri bu yıl piyasaya sunmaya hazırlanıyoruz. BYOD üzerinde de yeni teknolojiler geliştiriyor, iki yıldır da Smart Wi-Fi teknolojileri üzerinde çalışıyoruz. Fiber Security alanı ise yoğunlaştığımız bir diğer konu başlığı.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.