VMworld 2018 – Benim Gözümden

Ana sayfa » VMworld 2018 – Benim Gözümden
VMworld 2018 – Benim Gözümden

VMworld 2018, geçtiğimiz sene katıldığım etkinliklerin bir diğeri. VMware tarafından her sene, EMEA bölgesi için Barselona’da Pasifik bölgesi içinse Las Vegas’ta gerçekleştirilen etkinlikten yansımalar şöyle:

VMworld 2018, etkinlik tarihinde bir rekor olan 13 bin katılımcı ile gerçekleşti

VMworld 2018 ile VMware, ürün ve çözümlerini yeni işbirlikleri ve güncellemelerle genişlettiğini duyurdu. Etkinlik kapsamından blok zincirinden öğrenen makinalara, yapay zekadan nesnelerin internetine pek çok alanda gelişmelere sahne oldu.

Etkinliğin Avrupa ayağı her sene olduğu gibi bu sene de Barcelona Fire Gran Via’da 5-9 Kasım tarihlerinde gerçekleşti. VMware şirket yetkilileri, partnerler, müşteriler ve basın mensuplarının da aralarında bulunduğu 13 bin kişi etkinliği yerinde takip etti.

VMware Kıdemli Başkan Yardımcı Jean-Pierre Brulard: ‘’20. yıl dönümümüzü rekor katılım ile kutluyoruz’’

Etkinliğin ilk günü VMware için gündem oluşturan teknolojilerin anlatıldığı, geliştirmelerin duyurulduğu, yeni satın almalar ve ortaklıklardan bahsedilen bir oturum hüviyetindeydi.  Açılış konuşması için sahneye çıkan VMware Kıdemli Başkan Yardımcı ve EMEA Bölgesi Genel Müdürü Jean-Pierre Brulard, VMware’in başarısının bu yılki etkinliğin mottosu ‘’Possible, begin with you’’ söyleminde gizli olan, geleceğe bağlılık, müşteri odaklı dönüşüm gibi kavramların ta kendisi olduğunu söyledi. Brulard, VMware’in 20. Kuruluş yılını rekor katılıma imza atılan etkinlik ile kutlamanın heyecanını dile getirdi.

VMware CEO’su Patrick Gelsinger: ‘’Çoklu ortamda değil, her ortamda yer alabilmek esas olan’’

Bir sonraki konuşma için sahne her zaman olduğu gibi VMware CEO’su Patrick ‘’Pat’’ Gelsinger’ın oldu. Gelsinger konuşmasını sistemlerin, sunucuların ve donanım ağlarının modernizasyonu üzerinde kurguladı. VSphere, NSX, Workspace ONE’da gelinen noktayı gözler önüne seren Gelsinger, ‘’çoklu’’ ön ekinden ziyade ‘’toplu’’ ön ekinin ilke edinildiğini, farklı platform, cihaz ve sisteme hitap etmek değil, her platform, cihaz ve sistemde yer alabilecek esnekliğe sahip olmanın gerekliliğine değindi.

Patrick Gelsinger, konuşmasının ardından sahneye IBM Hibrit Bulut Çözümleri Sorumlusu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Araştırma Direktörü Arvind Krishna’yı çağırdı. VMware ile kurdukları bu ilişkinin daimi anahtarının ‘’sürekli inovasyon’’ olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Krishna, sanallaştırma ve konteynerler arasında daha. entegre olacağına ve IBM Watson ile VMware arasındaki entegrasyonun. Daha optimize olacağına dair bir dizi gelişme müjdeledi.

Önce yenilik. Ama hepsinden önce doğa

Ekolojik dengeye saygı ve karbon salınımı noktasındaki farkındalık her geçen gün artırıyor. Özellikle büyük ölçekli teknoloji üreticilerin bu konuya bakışı pek çok etkinlikte gerçekleştirilen sunum ile gözler önüne seriliyor. Bu yıl VMworld de gündemine karbon problemini alan etkinliklerden biri oldu. Bu kapsamda VMware’ın yaklaşımını ve alınan sonuçları katılımcılarla paylaşan Patrick Gelsinger, ‘’Sıfır Karbon’’ ünvanına sahip olduklarını seyircilerin alkışları esnasında açıkladı.

VMware entegre hibrit bulut yelpazesini genişletiyor

VMware, VMworld 2018 ile bulut ortamlarını daha kolay kurmaları ve yönetmeleri için müşterilerine yardımcı olmasını içim entegre bulut hizmet ve ürünlerinin yeni sürümlerini duyurdu. VMware, Cloud Foundation 3.5’i duyurarak müşterilerine daha iyi kurulum opsiyonu, yeni Kubernetes desteği ve VMware’ın öncü altyapı ve yönetim portföyünün son inovasyonlarını ulaştıracağını müjdeledi. VMware Cloud Foundation, bilişim, depolama, networking, güvenlik ve hibrit bulut ortamlarında kurumsal uygulamalarını çalıştırmasını sağlayan bulut yönetimi için kapsamlı. ve yazılım tanımlı hizmetlerle müşterilerine entegre bir hibrit bulut ortamı oluşturacağını belirtti.

Günümüzün çoklu bulut çağında, kurumlar hibrit bulut ve yerli genel bulut olmak üzere iki yaklaşımı benimsiyorlar. Aynı zamanda bu yaklaşımlarla büyüyen uygulama setlerinin yanı sıra öğrenen makineler (ML), Kubernetes ve gelişmiş analitik gibi yeni teknolojilerin benimsenmesini destekliyorlar. Her biri benzersiz olan ve aynı kurum içinde, aynı anda yer alan bulut modelleri birbirini tamamlıyor. Hepsinin merkezinde ise kurumlara inovatif hizmetler sunma amacı bulunuyor. VMware çoklu bulut hizmetlerine değinen çözümlere yatırım yapıyor, veri merkezinden buluta, buluttan sınıra hibrit bulut hizmetlerini geliştiriyor ve yerli genel bulut işlemlerinin ihtiyaçlarına değiniyor.

VMware, zeka odaklı Workspace ONE platformundaki yenilikleri de duyurdu

VMware, VMworld 2018’de müşterilerinin heterojen ortamları için modern yönetim ve güvenlik alanında ilerleme sağlamanın yanı sıra daha fazla uygulama ve cihazda daha zengin çalışan deneyimi yaratan zekâ odaklı VMware Workspace ONE platformuna getirdiği yenilikleri duyurdu. Ekosistemin iş ortağı çözümleriyle bağlantılı platform içi yenilikler ve entegrasyonlar sunan Workspace ONE, kurumların erişim sağlayabilecekleri platformların ve yeteneklerin kapsamını ve derinliğini artırmayı sürdürüyor. 

VMware Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Son Kullanıcı Bilişiminden Sorumlu Genel Müdürü Shankar Iyer Workspace ONE hakkında: “2018, Workspace ONE platformumuz için dönüşüm yılı oldu. Workspace ONE Intelligence ve Workspace ONE Trust Network’ün daha önceki lansmanıyla endüstrinin ilk zekâ odaklı dijital işyeri platformunu tanıttık. VMworld U.S. 2018’de ise müşterilerin Windows 10’a tamamen geçiş yaparak Mac, iOS, Android ve Chromebook’ları benimsemelerini sağlamak üzere onların modern yönetim sistemlerine adapte olma süreçlerine ivme kazandırmak için yenilikler yaptık. Sunduğumuz bu yeniliklerle bugün sektörde faaliyet gösteren müşterilerde gördüğümüz heterojenliği tam olarak kucaklayan yeni yetenekler sunmaya son sürat devam ediyoruz. Yavaşlamaya hiç niyetimiz yok.”

VMware Türkiye için başarının anahtarı müşteri odaklılık ve dönüşüm oldu

VMworld 2018’de VMware Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediçeler hem etkinliği değerlendirdi hem de VMware Türkiye hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dünya genelinde VMware’in nakit odaklı bir yaklaşımdan ziyade müşteri deneyimi, güven ve iş geliştirme odaklı bir yaklaşıma sahip olduğunu, Türkiye’de de bu kültürün uzun yıllardır sürdürüldüğünü belirtti. Türkiye’de müşterilerden alınan geri bildirimlerin zamanla global bir güncellemeye dönüşebildiğini, yani dünyadaki herhangi bir müşterinin ürünün kendisine dokunabilme imkanına sahip olduğunu söyleyen Mediçeler Türkiye organizasyonu hakkında şunları söyledi:

‘’Bildiğiniz gibi son zamanlarda ülkemizde yaşanan ekonomik problemler, VMware için kısa süreli bir duraklamaya yol açtı. Bunun kısa süreli bir durgunluk olacağını tahmin ediyoruz. Türkiye operasyonumuz için işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda yıllık ciro hedeflerimiz, şimdilerde çeyrek hedeflerimiz haline geldi. Ve bunu müşteri memnuniyetinden ödün vermeden başardık.’’

VMware CEO’su Patrick ‘’Pat’’ Gelsinger

VMware çoklu bulut alanındaki inovasyonlarını Barselona’da duyurdu

VMware, VMworld 2018 Barselona’da, kurumlar ve hizmet sağlayıcılara yönelik üç önemli bulut ürün ve hizmetinin tanıtımını yaptı. VMware müşterilerine daha çok kurulum opsiyonu ve yeni Kubernetes desteği sunan VMware Cloud Foundation’ın yeni sürümünü, VMware Cloud on AWS için yeni felaket kurtarma yeteneklerinin yanı sıra 2018’in 4’üncü çeyreğinde başlayacak Avrupa ve Amerika’daki hizmetlerini genişlettiğini ve VMware Cloud Provider programının Avrupa’da yakaladığı ivmeyi ve VMware Cloud Verified iş ortaklarının global büyümesini duyurdu.

Bu ürün ve hizmetlere ek olarak, kurumların hibrit bulutu hayata geçirmelerini hızlandırmak ve müşterilerin yeni iş hacmi ve büyümesi elde etmesine yardımcı olmak için, IBM ve VMware yeni teknolojik işbirliklerini açıkladı. Bu işbirliği VMware iş yüklerinin sorunsuz bir şekilde buluta taşınmasını ve genişletilmesini sağlayacak ve kurumların kurum içi, özel bulut ya da genel bulut olmak üzere nerede kurulum yaptığından bağımsız olarak konteynerlerle uygulamaları modernize etmelerini mümkün kılacak.

Günümüzün çoklu bulut çağında, kurumlar, makine öğrenme, Kubernetes ve gelişmiş analitikler gibi yeni teknolojilerin hayata geçirilmesinin yanı sıra büyüyen uygulama setlerini desteklemek için hibrit bulut ve yerli genel bulut olmak üzere iki yaklaşımdan yararlanıyor. VMware, yerli bulut operasyonlarının ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra hibrit bulut imkanlarını da geliştirerek kurumların ve bulut hizmet sağlayıcılarının çoklu bulut yolculuklarının tamamını kapsayan çözümlere yatırım yapıyor.

VMware Blockchain ve Project Dimension’ın beta versiyonları duyuruldu

VMware, müşteri ve iş ortaklarıyla gerçekleştirdiği işbirliği sayesinde bulut, mobil, networking ve güvenliğin yanı sıra konteyner, nesnelerin interneti (IoT), sınır bilişim, yapay zeka ve öğrenen makineler gibi gelişen alanlardaki inovasyonlarını gözler önüne serdi. Barselona’da düzenlenen VMworld’de, VMware Yönetim Kurulu Başkanı Pat Gelsinger ve Teknolojiden Sorumlu Yöneticisi Ray O’Farrel, aralarında VMware Blockchain ve Project Dimension’ın da bulunduğu birçok teknoloji inovasyonlarını tanıtırken, dijital kurumlara güç veren dijital altyapının nasıl kurulduğunu ve yön verdiğini de anlattı.

VMware Yönetim Kurulu Başkanı Pat Gelsinger, konuyla ilgili “Teknoloji inovasyonları, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da çok hareketli ve 5G, IoT, Akıllı Şehirler ve Veri Güvenliği gibi önemli alanların geleceğine yön veriyor. Dijital dönüşüm tüm dünyayı etkisi altına almışken, müşteriler de kurumsal dönüşümlerini gerçekleştirirken temel ve her yerden erişilebilen dijital altyapıları için VMware’e giderek daha fazla güveniyor” dedi.

Hibrit Bulut Sistemlerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Arvind Krishna da sahnede Pat Gelsinger’a eşlik etti ve ikili müşteri momentumundan ve günün önemli haberlerinden bahsetti. Haberler arasında IBM’in kritik önem taşıyan VMware iş yüklerinin taşınmasına ve genişletilmesine yardımcı olacak yeni hizmetleri ve Kubernetes ve konteynerlerle uygulamaların modernleştirilmesine olanak tanıyan yeni entegrasyonlar yer alıyor.

VMworld 2018 Avrupa Genel Oturum Açılış Konuşması’nda beta aşamasında olan VMware Blockchain ve Project Dimension gibi birçok yeni teknolojinin ön gösterimleri gerçekleştirildi.

VMware’in yazılım tanımlı veri merkezleri AWS cloud ile buluşuyor

VMware Cloud on AWS, Avrupa ve Amerika genelinde çoklu yeni veri merkezleri oluşturuyor. Ayrıca, felaket kurtarma, buluta geçiş, bulut tabanlı sanal masaüstü ve ürün destek hizmeti yeteneklerini genişletiyor.

VMware, VMworld Avrupa 2018’de, VMware Cloud on AWS’in 2018’in son çeyreğinde dahil olması beklenen AWS EU (İrlanda), AWS West (Kuzey Kaliforniya) ve AWS East (Ohio) ile Avrupa ve Amerika’da devam eden büyümesini duyurdu. VMware aynı zamanda müşterilerinin uygulamalarının ve sanal masaüstlerinin güvenliğini sağlamalarını mümkün kılan hibrit bulut hizmetlerine eklenen yeni yetenekleri de duyurdu.

VMware Cloud on AWS, VMware’in yazılım tanımlı veri merkezlerini AWS cloud ile buluşturuyor. VMware Cloud Foundation’a dayalı bu hibrit bulut hizmeti veri merkezinden buluta kesintisiz altyapı ve istikrarlı operasyonlar sunuyor. Bu sayede müşteriler buluta sorunsuz geçiş yapabiliyor, talebe göre ölçeklendirme sağlayabiliyor ve gelecek nesil uygulama stratejileri sunabiliyor. VMware ve AWS ortaklığında geliştirilen VMware Cloud on AWS ortamında kurulumu yapılan uygulamalar güçlü felaket koruma özellikleri ve Amazon Web Services Inc. hizmetlerine optimize edilmiş erişimden yararlanabiliyor. Kurum içi ve buluttaki aynı mimari ve operasyonel deneyimle, BT ekipleri AWS kullanımından ve VMware hibrit bulut deneyimden anlık iş değeri elde edebiliyor. VMware Cloud on AWS, VMware ve iş ortakları tarafından sağlanıyor, satışı yapılıyor ve destekleniyor.

VMware Cloud on AWS’i değerlendiren VMware Bulut Platformu İş Birimi Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Lohmeyer şunları söyledi: “VMware Cloud on AWS’in global izdüşümü genişlemeye devam ediyor. Global veri merkezlerimizdeki inovatif kimliğimizi güçlendirerek, ilk kez birçok bölgede eş zamanlı bir lansman gerçekleştiriyoruz. VMware Cloud on AWS, VMware tabanlı iş yüklerini buluta taşıyan müşterilerimizin özellikle tercih ettiği bir ortam haline geliyor. Yalnızca altı ay gibi kısa bir sürede, çözümden başarılı sonuçlar elde eden 200’den fazla iş ortağıyla, sektörün desteği eskisinden çok daha büyük. Duyurduğumuz bu çözümle, müşterilerimize ihtiyaç duydukları daha kapsamlı güvenlik ve ölçekle en iddialı uygulama ihtiyaçlarını destekleyecek daha da güçlü bir hibrit bulut çözümü sunuyoruz.”

VMware Cloud onaylı iş ortağı sayısının 27’ye ulaştığı duyuruldu

VMware Cloud onaylı iş ortağı sayısı dünya genelinde 27’ye yüseldi. Böylece müşterilere sunulan hizmetlerin kapsamı da genişledi.

VMware, bulut sağlayıcıları için yeni VMware Validated Designs’ı (VMware Onaylı Tasarımlar) başlatarak yeni bulut sağlayıcı platform çözümlerinin hazır olma tarihini duyurdu

VMware, bugün VMworld Europe 2018’de VMware Cloud Provider Program’ın kazandığı ivmeyi ve VMware Cloud onaylı küresel iş ortaklarının sayısının arttığını belirtti. Uygulamalarını ve iş gereksinimlerini desteklemeleri için genel bulut sağlayıcıları üzerinden müşterilere en büyük esnekliği sunma hedefi ile ilerleyen VMware, OVH, Telefonica ve Tieto gibi Avrupa’daki tüm iş ortaklarını dünyanın en güçlü, en yaygın hizmete alınmış bulut altyapılarında yeni ve farklılaştırılmış hizmetleri sunması için güçlendiriyor. VMware, Cloud Provider Program konuları olarak aşağıdakileri paylaştı:

  • Geçen sene üye sayısı yalnızca beş olan, şimdi ise bir düzineden fazlası Avrupa’dan olan ve 27 üyeden oluşan VMware Cloud Verified iş ortaklarında büyüme devam ediyor. VMware Cloud Verified iş ortakları, VMware Cloud altyapısını tamamen hizmete aldı ve müşterilerinin, uygulama gerekliliklerini destekleyen performans ve ölçeğe sahip olmalarını sağladı.
  • Bulut sağlayıcıları için hazırlanan yeni VMware Validated Designs (VVD) artık kullanılabiliyor. Böylece iş ortaklarının geniş yelpazeye sahip kullanım durumlarında VMware bulut altyapısını hizmete alma ve yönetme imkanı sunarken, VMware Onaylı Bulut statüsünü elde etmeleri için de hızlı ve ispatlanmış bir yol sağlıyor.
  • Cloud Provider Platform için daha önceden duyurulan çözümler artık erişime açıldı. Bunların arasında VMware Cloud Provider Pod, VMware vCloud Director 9.5, VMware vCloud Availability for Cloud-to-Cloud DR ve VMware vCloud Usage Insight Service yer alıyor.

VMware Cloud Provider Platform aracılığıyla VMware, modern bir VMware temelli yazılım tanımlı veri merkezi sunmaları için iş ortaklarına yardımcı oluyor. Bu merkezler, iş ortakları için özel üretilmiş olup, ek VMware bulut hizmet ve ürünlerini entegre ederek çoklu bulut yönetim hizmet portföyünü genişletmelerini sağlıyor. Yeni VMware Cloud Provider Pod, birkaç tık ile ortaklarına, VMware tabanlı yazılım tanımlı ve ortağın bulut tasarımını temel alan çoklu kullanıcılı veri merkezi sağlıyor, böylece VMware Cloud Verifed seviyesine geçiş için hızlandırılmış bir yol sunuyor. VMware Cloud Provider Hub ise iş ortaklarına çoklu bulut yönetim çözümlerini VMware Cloud on AWS ve diğer VMware çoklu bulut işlem hizmetlerini kapsayacak şekilde genişletme imkanı sağlayacak. Sonuç olarak iş ortakları, otomasyon ile işlemsel verimliliğe yön vermek, yeni hizmetlerden hızlıca gelir elde etmek ve daha verimli rekabet etmek olan kritik kurumsal zorunluluklarını karşılayabiliyor.

Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bulut Sağlayıcı Yazılım Kurumsal Birimi’nin Genel Müdürü Ajay Patel, konuyla ilgili “VMware Cloud Provider programı, VMware Cloud Verified iş ortaklarının yarısından fazlasının merkezi olan tüm Avrupa genelinde güçlü olmaya devam ediyor. VMware Cloud Verified iş ortakları, hizmet olarak VMware yazılım tanımlı veri merkezlerini katma değerli hizmetler ve destek ile birlikte sunan stratejik iş ortağı takımıdır. Avrupalı kurumlar, bölge içinde hatta tüm dünyada genişlemeye devam ederken OVH, Rackspace, Telefonica ve Tieto gibi VMware Cloud Provider Program iş ortakları; müşterilerine modern VMware tabanlı bulut çözümlerini tutarlı altyapı ve işlemler, yönetilen çoklu bulut altyapısı ve işlem hizmetleri portföyüyle beraber sunuyor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.